Welcome Guest Search | Active Topics | Members | Log In

Moj doktorat Options · View
michal
Posted: Wednesday, January 16, 2008 11:31:47 AM

Rank: Advanced Member

Zgodnie z prosba Piotra, zalaczam tekst mojego doktoratu (napisanego ubieglej wiosny).

Tresc obejmuje zbior moich pomyslow jakie rodzily sie podczas prac nad trzema prototypami:

1) yaod - podstawy skladni i semantyki zapytan sbql - np. banalne dzisiaj, ale tajemnicze
kiedys (takze ze wzgledu na brak ksiazki), nawet mimo istnienia loqisa,
problemy typu "co powinno byc rezultatem zapytania 1, 2 union 3". Rozpracowanie
podstawowych mechanizmow implementacyjnych, ast, visitor, etc.
2) jodra - pierwsza proba rozszerzenia sbql do jezyka programowania, perspektywy,
pierwszy ("faszystowski") typechecker. Rowniez pierwsze powazniejsze eksperymenty
z trwaloscia (poprzez checkpointy - porazka), kompilacja (serializacja ast - porazka)
i konsolidacja (jeszcze wieksza porazka).
3) odra - pomysl na trwalosc oparty na memory mapped files, pomysl na kompilacje
do postaci kodu posredniego, dzialajacy konsolidator, organizacja bazy danych (moduly),
architektura rozproszona.

Czesc pracy dotyczy optymalizacji rozproszonej. Ten fragment nie zostal zaimplementowany przeze mnie, ani nigdzie nie opublikowany. Po pewnym czasie okazalo sie jednak ze pomysl byl sluszny - chlopaki z Lodzi wpadli na cos niemal identycznego (i zostalo to zaimplementowane).

Jesli w pracy powoluje sie na nazwe prototypu, uzywam nazwy Odra. Przyznaje ze jest mi troche glupio z tego powodu, bo w koncu obecny stan rzeczywistego systemu Odra jest zasluga wielu osob (przede wszystkim Radka). Staralem sie jednak gdzie tylko mozna zaznaczac, ze mechanizm taki a taki jest przedmiotem osobnego podprojektu. Mam nadzieje ze nikt nie odniesie wrazenia, ze naruszylem jego prawa autorskie.

File Attachment(s):
phd_ml.pdf (2,912kb) downloaded 109 time(s).

rt
Posted: Thursday, January 17, 2008 1:54:18 AM
Rank: Member

bardzo lekko napisana praca, czyta sie plynnie i jasno. prawie jak jakas literature rozrywkowa o dobrym warsztacie (pisze "prawie" bo moge sobie tylko wyobrazac jak to jest czytac taka literature ;p)

aha - co do opinji nt "native queries" @ c# 3.0 mozna sie spierac. a wlasciwie uwazam ze naginasz. one sa 100% deklaratywne (tzn. wykonanie kwerendy odbywa sie min. przez analize drzewka lambda expression) oraz maja wszystkie operatory o jakih piszesz ze db4o nie ma. temat szeroki i nie hce nikogo do niczego przekonywac ;p

bedzie trzeba dorobic linq wraper do odry. to jest jasne
stencel
Posted: Thursday, January 17, 2008 9:33:41 PM

Dzis widzialem prezentacje o linq i specjalnie żądalem podgladanie SQLi idacych do bazy. I calkiem sensowne szly. Gorzej z updatem. Co prawda Michal bezposrednio nie atakuje LINQ.
stencel
Posted: Thursday, January 17, 2008 10:51:14 PM

Czy ja czegos nie zrozumialem, czy Ty nie piszesz o naszej Odrze?

Na stronie 74 jest typach binderowych w zewnetrznym systemie typow. Sprawdzilem ze w Odrze czegos takiego nie ma. Z Radkiem kiedys na seminarium uzgodnilismy ze w takiej sytuacji bedziemy korzystac z rekordu o jednym nazwanym polu.

Na stronie 79 jest create, ktory ma inna skladnie niz w Odrze (sprawdzilem).

Z innej beczki: na stronach 99-105 bardzo fajnie rozwinales koncepcje opublikowane w pracach Hanki, moich i Szefa (bylo ich moze ze dwa-trzy). Moze by z tego jakas publikacje na ADBIS wyslac?

michal
Posted: Friday, January 18, 2008 5:39:58 AM

Niektore rzeczy rozwijalem rownolegle z Radkiem.
Nie wszystko jest zatem w 100% zgodne z Odra w sensie
oprogramowania, w szczegolnosci skladnia SBQL oraz kod posredni.
Nie mozna tego traktowac jako dokumentacji.
stencel
Posted: Friday, January 18, 2008 5:27:49 PM

michal wrote:
Nie mozna tego traktowac jako dokumentacji.

Nie traktuje tego w taki sposob. Takie rozbieznosci sa jednak dziwne.
stencel
Posted: Saturday, January 19, 2008 1:50:51 AM

Dokonczylem lekture Twojego doktoratu. Oto garsc moich uwag. Podtrzymuje opinie ze jest to bardzo ciekawa praca.

W rozdziale 8 wyraznie piszesz ze chodzi Ci o "naszą Odrę", bo mowisz o implementacji w ramach VIDE i EGov. Za to w rozdziale 5 (o czym poprzednio pisalem) stosujesz inna skladnie SBQL (zewnetrzne typy binderowe i create). Uwazam to za niewlasciwe.

Skrupulaty recenzent wezmie Odre i sprobuje uruchomc Twoje kody. Nie wszystkie beda dzialac i to z powodow rozbieznosci na bardzo podstawowym poziomie. I problemy gotowe, bo powstaje wtedy jakis prosty zarzut niespojnosci calosci. [ BTW: Ja recenzentem byc nie moge, bo mamy wspolna publikacje ogolnie dostepna ]
Uwazam, ze skoro jawnie i to duzym rozdzialem powolujesz sie na Odrę, to przykłady muszą na niej chodzic.

W rozdziale podsumowujacym nie umiescilem ani slowa o jednym z najciekawszych dla mnie elementow pracy, tj. o rozproszonej optymalizacji (w tym tez kosztowej) opisanej w rozdziale 6. Szkoda, bo ladne wyniki. Warto je podkreslic.

Radku. W tym doktoracie jest ujety pomyl taki jak opisany przez Ciebie w osobnym watku. Jedyna roznica jaka widze to to, że u Ciebie schematy kontrybucyjne i integracyjny sa wyraznie oddzielone od perspektyw kontrybucyjnych i integracyjnej, podczas gdy u Michala, schematy (w postaci typow) znajduje sie w tych samych modulach co persektywy. Koncepcyjnie jest to to samo. Za to ideolgicznie lepiej wyglada Twoje bo warto wyraznie oddzielic schemat (deklaracje) od perspektywy (implementacja schematu).
michal
Posted: Saturday, January 19, 2008 8:30:17 AM

Odpowiedz dla recenzenta: odra jest oprogramowaniem ktore ciagle sie rozwija, w zwiazku z tym pewne niespojnosci sa nieuniknione.

subieta
Posted: Saturday, January 19, 2008 11:51:12 AM

michal wrote:
Odpowiedz dla recenzenta: odra jest oprogramowaniem ktore ciagle sie rozwija, w zwiazku z tym pewne niespojnosci sa nieuniknione.

Zgadzam sie. W doktoracie jest obowiazek udokumentowania tylko wlasnych dokonan i jest niewlasciwe dokumentowanie dokonan calego zespolu. Jezeli skrupulatny recenzent bedzie mial w tym wzgledzie watpliwosci, to trzeba bedzie sie tak bronic. Ale jeszcze nie widzialem recenzenta, ktoryby testowal oprogramowanie.

Wydaje sie, ze w tekscie doktoratu mozna by temu poswiecic mala uwage we wstepie, dokladnie taka, jaka Michal zaprezentowal wyzej.
KK
Posted: Saturday, January 19, 2008 12:21:01 PM

subieta wrote:
Ale jeszcze nie widzialem recenzenta, ktoryby testowal oprogramowanie.

Testował to może za wiele powiedziane, ale prof. Kłopotek uruchamiał mój prototyp.
radamus
Posted: Saturday, January 19, 2008 2:04:42 PM

Odkąd Michał wycofał się na pewien czas z implementacji ja realizowałem swoje pomysły więc w naturalny sposób są inne, ja to nie Michał a Michał to nie ja :)
Ale Michał jest zbyt skromny, przecież wiadomo, że wszystko dawno wymyślił, do czego ja dochodzę powoli, meandruje, szukam, błądze. Michał wielokrotnie już implementował SBA i jemu należy się chwała. Ja tylko psuje typechecker :)

Co do operatora create to jeżeli potrzeba wersję składniową z dysertacji można stosunkowo łatwo zasymulować w parserze.

Mam jeszcze uwagę dot. deklaracji typów. Z punktu widzenia składniowego liczność jest na końcu, za deklaracją typu (i tak jest w ODRZE) ale dotyczy deklaracji zmiennej a nie typu, tak mi się przynajmniej zawsze wydawało. A z pracy (składni tam zapisanej) wynika, że jest powiązana z typem: Mogę zrobić typedef, który będzie również uwzględniał liczność. Tego zrobić w ODRZE nie można i przyznam, że jestem skołowany.
subieta
Posted: Saturday, January 19, 2008 3:15:22 PM

radamus wrote:
Mogę zrobić typedef, który będzie również uwzględniał liczność. Tego zrobić w ODRZE nie można i przyznam, że jestem skołowany.

Generalnie, definicja typu moze uwzgledniac kazdy jego skladnik, wlaczajac licznosc. Jest cos takiego jak opaque types, szeroko wykorzystywane przy definicji roznych sterownikow, gdzie typ jako taki jest niewidoczny i nieinteresujacy. W tym przypadku konstruktor sterownika musialby podawac jego uzytkownikom licznosc jakiegos typu, co byloby niepotrzebnym nadwerezeniem jego uwagi. Opaque types maja gdzies swoj typedef, ale jest on nieinteresujacy, gdyz wszyscy, w calej bibliotece posluguja sie nazwa typu i niczym innym.

Natomiast niekoniecznie trzeba teraz rzucac wszystko i robic poprawke tej wlasnosci. Jest duzo wazniejszych spraw, np. teraz kluczowe wydaje sie przygotowanie artykulow na konferencje w Berlinie oraz demo na rozliczenie. W dalszej kolejnosci sa transakcje, ktore wskutek mojego braku zdecydowania i czyjegos tumiwisizmu sa ciagle pieta achillesowa projektu ODRA.
Users browsing this topic
Guest

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Main Forum RSS : RSS