Welcome Guest Search | Active Topics | Members | Log In

Strumieniowe przetwarzanie SBQL Options · View
subieta
Posted: Monday, June 22, 2009 10:14:19 PM

Rank: Advanced Member

ptab wrote:
subieta wrote:

Sa prowadzone przeze mnie dwie prace doktorskie w tym zakresie: 1sza nt pipelining (p.Sobczuk), 2ga nt kolorowania drzew syntaktycznych kolorami serwerów (p.Murlewski).
Nie odnalazłem publikacji w tym zakresie. Jeśli byłyby jakieś wyniki to jestem nimi zainteresowany.

Niestety, wynikow nie ma. Temat pipeliningu jest chyba do wzięcia, bo p.Sobczuk dotąd nic nie zrobił i nie wykazuje większej aktywności. Pokrewny temat kolorowania drzew syntaktycznych (dalekie echo idei semi-joins) rozwija się właściwie, mam nadzieję, że wkrótce będa pierwsze materiały.
subieta
Posted: Tuesday, June 23, 2009 9:40:43 AM

Rank: Advanced Member

subieta wrote:
Dla kwantyfikatora uniwersalnego regula jest inna: to samo zapytanie wysylamy do wszystkich serwerów, ale wynik jest koniunkcją ich odpowiedzi. Generalnie, reguły pipeliningu odnoszą się zarówno do organizacji struktur danych, zapytań i sposobów ich dekompozycji i sumowania wyników, co tworzy nietrywialny problem badawczy.

Jeszcze o pipeliningu. Ciekawie jest np. dla operatora sortowania. Jezeli mamy
Code:
Prac order by Nazwisko
to zapytanie to zamieniamy na
Code:
(Prac join Nazwisko) order by Nazwisko
i wysyłamy na wszystkie serwery. Następnie po otrzymaniu wyników robimy merge po drugiej składowej zwracanych struktur, a potem ze z baga struktur robimy bag referencji do Prac.
Podobnie dla np. zapytania
Code:
avg(Prac.zarobek)
wysyłamy na wszystkie serwery zapytanie
Code:
struct(sum(Prac.zarobek) as z, count(Prac.zarobek) as c)
następnie po otrzymaniu wszystkich wyników tworzymy bag B takich struktur, a następnie na takim bagu wykonujemy zapytanie
Code:
sum(B.z)/sum(B.c)

To sa oczywiście pewne lokalne sztuczki, ale prawdopodobnie można byłoby dopracować się bardziej generalnych reguł dla wiekszości operatorów.
Users browsing this topic
Guest

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Main Forum RSS : RSS